Migreni Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Ataklar halinde ağrıyan sancılı ve şiddetli baş ağrısı olan Migren sıradan bir baş ağrısı değildir. Doktora başvurulan sorunlardan en çok olan migren baş ağrısı tedavisi mümkün nörolojik bir hastalıktır. Migren ağrıları şiddetli baş ağrılarının olmasından sonra ayırt eden en önemli özelleri iste bulantı ve kusmadır. Migren hastalarının migreni azaltmanın yolları nelerdir? Düşüncesi ile şiddetli baş ağrılarından kurtulmak istemesi ve bu sorun karşısında ne yapacağını bilmeyen ilk önce bir doktora başvurmalıdır.

Migren ağrıları genellikle genetik olarak meydana gelir. Bir aile bireyinde migren hastalığı varsa migren hastası olma olasılığı %40’dır.hormonal değişimler migren hastalığı olmasına sebep olur.  Migren hastalığı da en çok bayanlarda görülmektedir. Genellikle tek tarafta ve zorlayıcı olan migren hastalarında adet döneminde hormonal değişimler sonucunda şiddetli baş ağrıları görülmektedir. Migren hastalığın en belirgin belirtisi şiddetli baş ağrılarıdır. Migren ağrısı tek taraflı ve genellikle şakaklarda bazen de göz ve göz arkalarında görülmektedir.  Migren hastalarında migren tedavisi için migren çeşidinin doğru değerlendirilmesi çok önemlidir. Migren hastaları migrenin ne tip bir migren olduğunu öğrenmek için doktora başvurmalıdır. Şiddetli baş ağrılarından önce görülen nörolojik belirtiler aura migrendir. Migren hastalığında en çok görülen migren tipi aurasız migrendir.

Ara öğünü geçirmek, yeterli su içmemek, çikolata ve bazı peynirler migreni tetikleyen sebepler arasındadır. Uyku düzensizliği migren hastalığın önde gelen sorunlarından biridir. Uyku düzenini düzeltmek migren hastalığını azaltmaktadır. Gereğinden az ve ya çok uyumak uzun süreli yolculuk yapmak migren hastalığına yol açmaktadır. Duygusal durumlar, hormonal değişiklikler migren ağrılarını etkilemektedir. Migren hastalığına iyi gelen yiyecekler gibi migren hastalığını tetikleyen yiyeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Migren Tedavileri Nelerdir?

Migreni azaltmanın yolları nelerdir? Sorusunun ilk cevabı olarak migren ağrısı olan hastaların doktora başvurarak değerlendirilerek sonra bir tanı konulması gerekir.  Stres migrenin en yaygın olan nedenlerinden biridir.  yoga ve meditasyon yaparak migren azaltılabilir ama kalıcı bir tedavi olmaz. Migreni azaltmanın yolları nelerdir sorusunun bir diğer cevabı ise masaj ve gerdirme egzersizleridir. Masaj tedavisi migren ağrılarını geçici olarak geçirmekte ve rahatlatmaktadır.