Siyah Noktalardan Kurtulmanın En Etkili Yolları

Çok sık rastlanan bir cilt sorunu olan siyah noktalar cilt altındaki yağ ve kir tabakasının birleşmesinden oluşur. Yağ ve kir tabakasından oluşan bu siyah noktaların temizlenmesi gerekir. Temizlenmemesi durumunda sivilcelere davetiye çıkarır. Kozmetik ürünler güneş ışığına maruz kalma dönemlerinde ve adet gününden 1 2 gün önce çıkan bu siyah noktalar sivilcenin başlangıç dönemidir.  Sivilce oluşumunu engellemek için siyah noktaların uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Siyah noktalardan kurtulmanın en etkili yollarından bazıları yüzümüzü toniklerle ve ya temizleme sütleriyle temizlemektir. Tonik ve ya temizleme sütlerinden ayrı olarak temizleri bantları da siyah noktalardan kurtulmayı sağlar. Hazır yöntemler dışında doğal yöntemlerle de siyah noktalardan kurtulma fırsatı vardır. En çok bilinen güzellik için kullanılan sırlardan biri de elma sirkesidir. Elma sirkesi siyah noktalardan kurtulmak için çok etkilidir.

Siyah Noktaların Tedavileri

Elma sirkesi ile yapılan maske sayesinde yüzünüzde daha az mikrop olacak, siyah noktalar azalacak ve cildinizin daha temiz ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Siyah noktalardan kurtulmanın en etkili yollardan birisi buhar banyosu yapmaktır. Siyah noktaları temizlemek için yağ ve kir tabakasını açmak gerekir. Buhar banyosundan sonra cilt kulak çöpü ile temizlenmelidir. Cilde peeling yaparak ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Siyah noktalardan kurtulmanın en etkili yollarından biri ise karbonat maskesidir. Cilt bakımında karbonat ile yapılan kürler en çok tercih edilen maskelerdir. Karbonat maskesi ciltteki sivilce, kırışıklıkları ve siyah noktaları geçirmekte son derece etkilidir. Karbonat maskesi siyah nokta ve sivilcelerin geçmesini sağlarken bir yönden cildinize peeling etkisi de göstermektedir.

1 tatlı kaşığı karbonatın içine bir miktar su ekleyip hamur kıvamına getirdikten sonra siyah nokta bulunan bölgelere uygulamak yeterli olacaktır.  Bu kür cildinizde maske haline geldikten 5 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Domates olarak kullandığımız vitaminli besinin içinde bulunan kimyasal maddeler cilde işleyerek cildin ölü hücrelerden arındırır ve siyah noktaların azalmasını sağlar.  1 dilim kestiğiniz domatesi cildinize masaj yaparak sürmeniz 5-10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Limon suyu ile yapılan maskeyi haftada 1 veya 2 kez uygulanması halinde  gözle görülebilecek kadar siyah noktalarda azalma olacaktır.