Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Gebelikte tüketilen besinler kadar tüketilmemesi gereken yiyecekler vardır. Gebelik döneminde bayanların beslenmesine dikkat etmesi gerekir.  Gebelik döneminde alınan kiloların sonrasında verilmesi kolay değildir.  Gebelikte tüketilmemesi gereken yiyecekler nelerdir?   Düşüncesi ile biraz endişe ve dolu dolu heyecan taşıyan dönemde duygular oldukça zorlaşıyor ve tüketilmemesi gereken yiyeceklerin tüketimi bebeğin gelişimini de engellemektedir.  Gebelik döneminde çiğ, az pişmiş yumurta ve etler bebeğin gelişimini etkilemekle beraber kilo alınmasına sebep olmaktadır.

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Gebelikte tüketilmemesi gereken yiyecekler nelerdir? Sorusunun en önemli cevabı ise çiğ, az pişmiş yumurta ve etlerdir.  Az pişmiş yumurta içinde bakteriler olduğu için vücutta enfeksiyonlara yol açar ve ishalle sonuçlanır. Gebelikte kafeinli maddelerin tüketimine ara verilmesi gerekilmektedir. Çünkü kafeinli maddelerin bebeğe ulaşması sonucunda bebeğin kalp atışını hızlandırır. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Pastörize edilmiş olan süt ve süt ürünleri tüketilmeli diğer peynir çeşitleri tüketilmemelidir. Vücudunuza gerekli olan besinlere doktora test yaptırarak doktorunuz önerdiği besinleri tüketmeniz gerekir. Gebelik dönemi boyunca ne yemediğimiz kadar ne yediğimizde önemlidir.  9 ay 10 gün boyunca yememek için yasaklanmış olan listedeki yasaklı yiyecekleri günlük besinleriniz arasından da çıkarmanız gerekmektedir.  Bu besinleri gebelik döneminde günlük beslenme alışkanlıklarınızdan çıkararak gebelikte yaşanan en çok sorunlardan biri olan kabızlık hastalığı da engellenmiş olur.

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler nelerdir düşüncesinin bir başka aydınlatıcı cevabı ise fındık ve kuruyemiş tüketiminin azaltılmasıdır. Bu kuruyemişler bebeği anne karnında olumsuz etkileyebilir. Karaciğer besinin içinde A vitamini olduğu için gebelik sürecinde anne adaylarının karaciğer yenmesi önerilmez. Karaciğer tüketimi bebeğe zarar verebilir.  Gebelik döneminde anne adaylarının hazır yiyecekler yenmesi önerilmez. Hazır yiyeceklerin için de kimyasal maddeler bulunduğu için bebeğe ciddi oranda zarar verme riski yüksektir. Şekerlemeler, kızartma gibi yiyeceklerden de uzak durulması gerekmektedir.  Gebelik döneminde dengeli demir kullanımı çok önemlidir. Demir eksikliğini gidermek için doktor tarafından önerilmiş bir ilacınız varsa kullanmaya başlanmalı ve ihmal edilmemelidir.  Gebelik döneminde en güvenli olan sebze yemekleri ve sebze tüketimidir.  Sebzeleri tüketirken bol suyla yıkanması gerekir.